A ’90-es években gombamódra kezdtek el szaporodni a mindenféle ízesítésű kukorica- és zabpelyhek a boltok polcain, a reklámok pedig szép lassan elültették a fejünkben, hogy micsoda egészséges dolog, ha ilyesmivel indítjuk a napot. Szerencsére a táplálkozástudomány kezdi felfedni az ezekben rejlő hihetetlen mennyiségű cukor egészségre gyakorolt káros hatásait, és egyre inkább válik népszerűvé a teljesen natúr zabpehely – mindez nem véletlen, hiszen olyan tápértékkel rendelkezik, ami kenterbe veri még a diétás ételek nagy részét is.
A zab áldásos hatásait – ha már beillesztetted az étrendedbe – nap, mint nap érzékelni fogod. Fogyassz el minden reggel ebből egy kis adagot (diéta alatt ez körülbelül 30-50g), és búcsút inthetsz a puffadásnak, de még a székrekedésnek is. A zab – magas rosttartalma miatt (100g/10-12g) – könnyűszerrel „kipucolja” az emésztőrendszerben lévő nemkívánt salakanyagokat, melyek a sokszor igen kellemetlen problémákat okozzák (mégis ki örül annak, ha lufimódra kell közlekednie egész nap?). Persze nem megoldás egymagában a zab bármilyen jellegű fogyasztása a puffadás megszüntetéséhez, de ha a nap további részében is ügyelsz az étkezésedre és a megfelelő mennyiségű zöldségre a tányérodon (szintén a rostok miatt), jót tesz majd a közérzetednek – és az alakod is meghálálja.
Néhány tény a zabkásáról: 1. könnyen és gyorsan elkészítheted, 2. egészséges, 3. olcsó. Kell hát ennél több érv amellett, hogy ezt válaszd? Lássunk néhány finomabbnál finomabb zabkása receptet, hogy ne váljanak unalmassá a napindító falatok!
Egyetemes igazság, hogy legjobb az apró szemű zabpelyhet választani a boltban a zabkásához, mert könnyebb elkészíteni és gusztusosabb is. A zabkása lelki szemeink előtt általában édességként jelenik meg, egy kis aszalt vagy friss gyümölccsel a tetején, kakaóval, esetleg fahéjjal (vagy mindhárommal). Tény és való, hogy legtöbben tényleg édességként fogyasztják, így most az édesszájúak olvassanak tovább, aki pedig inkább a sós ízeket kedveli, görgessen picit lejjebb.
- Bogyós zabkása
Nem titok, jómagam is nagy zabkása-rajongó vagyok, és én neveztem el így a saját verziómat. Nagyon szeretem az erdei gyümölcsöket, így reggelire gyakran ötvözöm a két ízt, ezzel letudva a gyümölcsük iránti vágyam kielégítését és a reggelit is.
Végy 50g zabpelyhet, és add hozzá a tűzhelyen melegedő tejhez (1-1,5 dl). Ha úgy látod, hogy kezd megpuhulni, tegyél bele pár szem erdei gyümölcsöt a fagyasztóból – amint felengedtek, már fogyaszthatod is a savanykás finomságot, a tízóraiig garantáltan nem éhezel meg.
- Fitness zabkása
Diéta alatt maga a megváltás lehet ez a jó kis csemege számodra – kielégíti a csoki utáni vágyadat, közben pedig ellát fontos tápanyagokkal. Főzd meg a zabpelyhet szójatejben, és amint levetted a tűzről, adj hozzá egy fél adag csokis (vagy amilyen van, amilyet szeretsz) fehérje port (kb. 15g). Keverd el, és már nyammoghatsz is!
- Tojásos zab
Egyszer egy jó barátom tanácsolta, hogy kóstoljam ezt meg. Kétkedve fogadtam az ötletet, de igen kellemeset csalódtam, ugyanis isteni ez a szokatlan reggeli! 50g zabpehelyre üss rá 2 egész tojást (ha fontos a fehérjebevitel az edzések miatt, akkor 1 egész tojás és 2 fehérje), keverd el, és süsd meg serpenyőben egy pici olívaolajon – hasonlóan a palacsintához. A „tésztát” ízesítsd sóval, borssal, vagy bármilyen fűszerrel, amit szeretsz. Mellé – vagy akár bele is – mehet bármilyen zöldség.
- Tejszínes-gombás zabkása
Ha valami, ez tényleg merész volt számomra, de imádtam! Fogd a zabpelyhet, és sózott, fokhagymás, fele tej-fele tejszín lében főzd meg. Az előzőleg olívaolajon megpirított, sós-borsos gombaszeleteket add hozzá, és főzd össze – nem túl megszokott ugyan, de ez lesz az egyik kedvenc zabkásád, ha szereted a gombát!
Hozzászólás