Izomnövelés

Alapvető, mégis félreértett táplálékkiegészítők!

táplálékkiegészítő káros hatásai

Ezen cikk létjogosultsága az, hogy már szinte minden bizonyítottan hasznos, alap táplálékkiegészítőnek van valami hozzá társított hatásmechanizmus, amit az emberek félreértelmezve figyelmeztetik sporttársaikat, hogy „márpedig az káros/ nem neked való” stb. Ezek a dogmák pedig vírusként terjednek, aminek eredményeként még mindig a „hormonokkal dúsított gyúrós porok”-nak gondolják a szülők, fiatalok és úgy az átlagember ezeket a termékeket.

Fehérjekészítmények

Mert mi mással is kezdhetném… Súlyzós edzéshez már-már kötelező, (hacsak nem egy vágóhídon élsz, hogy a nap bármely pontjában minőségi húskészítményhez juss) az izomfejlődéshez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű és minőségű bevitele (testsúly-kilógrammonként 1-2g között szokták behatárolni), amire a gyártók már számtalan alternatívát kitaláltak, hogy mindenkinek biztosítani tudják a fehérjefogyasztását. Tejsavó, kazein, marha bárkinek, tojásprotein laktóz érzékenyeknek, szója, rizs, borsó a vegánoknak. Bárki szedhetné, mégis olyan hírek keringenek, hogy „tönkre teszi a vesét”.

Nos, az való igaz hogy a nagy dózisú fehérjefogyasztás igénybe veszi a vese ammóniaürítő szerepét, de az hogy betölti a funkcióját a szerv, az attól még nem károsul! Valóban a bevitt aminosav láncok molekulái közötti nitrogén ammóniává alakul, ami egy erős idegméreg, de egy egészséges vese megfelelő folyadékfogyasztás mellett ettől meg is tud szabadulni.

Másrészt ez a folyamat anyu panírozott csirkemell ebédjénél is megvalósul, csak ott sok más haszontalan, vagy épp káros anyaggal is szembesül a szervezet, mint a gyorsan felszívódó szénhidrátok vagy a telített zsírsavak. Tehát ha csak nem vagy vesebeteg, a folyadék és rost fogyasztásod rendben van, és a számodra legmegfelelőbb fehérjetípust fogyasztod, abból az alkatod és a sportteljesítményed is csak profitálhat.

Multivitamin és ásványi anyag készítmények

„Nyár van, úgyse leszek beteg!” Szokták mondani mikor, próbálom meggyőzni az embereket arról, hogy attól, hogy minden nap megesznek egy almát, meg egy kis paprikát még vitaminhiányos állapotban vannak.

Sajnos azt nem veszik figyelembe, hogy amennyi vitamint és ásványi anyagot be kéne vinni naponta, annyit nem tudnak enni egész nap. Olyan tényezőket még nem is vettünk figyelembe, hogy például az edzések során kialakult agy-izom kapcsolat sem tud megfelelően kialakulni a magnézium nevű neurotranszmitterként is működő ásványi anyag nélkül, amiből minimum 300mg lenne szükséges, vagy, hogy a pihentető alváshoz elengedhetetlen a minimum 15mg cinkbevitel, illetve hogy a hormonrendszerünk is megköveteli az omega zsírsavak fokozott bevitelét.

Nem csak a betegségek megelőzéséhez szedjük ezeket, hanem az edzésteljesítményünk fenntartására és fokozására is!

Kreatin

Az egyik legtöbbet kutatott kiegészítő, ami már évtizedek óta bizonyítja létjogosultságát a fitnesziparban, mégis talán a legtöbben ettől tartózkodnak, ha csak nem valami „hardcore tömegnövelés” a cél.

A kreatin egy nitrogén tartalmú szerves vegyület, amit mi magunk is előállítunk a májban, a vesékben és a hasnyálmirigyben, de mindössze 1-2 grammot tudunk csak szintetizálni, így ha ki akarjuk aknázni a teljesítménynövelő hatását, akkor külsőleg is kell bevinnünk a szervezetbe, amit főként különböző húsfélékből tehetünk meg.

Hatásmechanizmusa valójában az izmokban lévő sejtek vízmegkötésén alapszik, ugyanis a hidratált izomsejt terhelhetőbb. A kreatin ezáltal elsősorban erőnövelésre alkalmas, nem tömegnövelésre, ugyanis nem attól az 5-10 g portól fogsz 5-10 kilót hízni, hanem a mellette elfogyasztott tápláléktól és az edzéstől.

Ezen a ponton szokták összerakni az emberek azt a gondolatot, hogy „hát ezért leszel vizes a kreatintól”… Nem, a kreatintól nem leszel vizes, a kreatin az izmaidban köti meg a vizet nem pedig a bőröd alatt. Ha te a kreatin szedése alatt és után is teljesen fedett vagy az 3 okból történhet:

  1. Kevés folyadékot fogyasztottál és a szervezeted ezt a deficites állapotot a víz raktározásával kompenzálja.
  2. A kreatinnal megtámogatott tömegnövelésedben az étkezésed csúszott el valamin és nem víz, hanem zsír van a bőröd alatt.
  3. Követted a „régi iskolát” és nagy mennyiségű szőlőcukorral szedted a kreatint a hatékonyabb felszívódás reményében, ami által a dextróz erős vízmegkötő hatása érvényesült, nem csak a kreatiné.

L-carnitin

A többnyire rózsaszín flakonos „zsírégető” amit a csajok szürcsölnek a futópados sétálgatás közben. Első látszatra ennyi is ez a hatóanyag, egy olyan nem esszenciális aminosav, amely a zsír-mobilizációt elősegítve eltávolítja az izomsejtből a zsírokat és támogatja azok a véráramban történő elszállítását, de férfiak számára is hasznos kiegészítő lehet és nem csak a zsírbontás miatt!

  • Az L-carnitin magasabb 1000-3000mg közötti dózisban egy nagyon jól működő energizáló formula ugyanis úgy juttat energiához, hogy nem emeli meg a vérnyomást, mint a koffein és nem esik le az edzés második felére a vércukor szinted, mint valami dextróz-fruktóz cukros löttytől.
  • Kiválóan alkalmazható a tesztoszteron-szint optimalizálására, kiváltképp az ALC azaz Acetyl L-Carnitne, ami jótékonyan hat az agy dopamin-termelésére, ami elengedhetetlen a magas tesztoszteron-szint eléréséhez.
  • Regenerálódást elősegítő aminosavnak is számon van tartva, ugyanis a kemény edzések során felhalmozódott tejsavat segít eltávolítani a szervezetből, így méregtelenítve a szervezetet.

 Remélem sikerült eloszlatnom néhány tévhitet és felhívnom a figyelmet a kiegészítők használhatóságára!

A cikk szerzője: Markovics Zsolt.

Instagram oldala: https://www.instagram.com/zsolt_markovics_93/

About the author

Markovics Zsolt

Hozzászólás

Click here to post a comment

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük