Edzés Egészség

A vércsoport diéta

vércsoportdiéta

Tény, hogy a vércsoport diétával kapcsolatban számos érv és ellenérv alakult ki, és ez igazából nem is csoda: minél inkább halad előre a táplálkozástudomány és születnek újabbnál újabb felfedezések meg ét-trendek, annál többen kapkodják a fejüket, hogy most akkor mit is kellene követni. Mint a legtöbb hízásra hajlamos nőhöz, úgy hozzám is közel áll ez az egész, így bár kíváncsian, de kétkedve fogadtam a vércsoport diéta feltűnését az interneten és a különböző szakkönyvekben, amik a kezembe kerültek.

Nálam – aki mindig képben van az új diétákkal (és persze a régiekkel is) – totális homály fedte ezt az egészet, amíg a bátyám nem kezdett bele a vércsoport szerinti étkezésbe. Bár ő sosem volt hízékony – sőt! –, az egészséges táplálkozás híve, így nekilátott. Csodával határos módon nagyjából másfél hónap alatt a kevéske kis zsírréteget is ledobta magáról, és valami hihetetlen módon csattant ki az egészségtől – energikus volt, jó kedvű, és jóval aktívabb, mint a diéta előtt. Engem meggyőzött, így nyomába eredtem, mit is eszik ő A vércsoportosként – és mit eszik a többi vércsoport?

Ha te is szeretnéd követni a vércsoport diétát, az első dolgod az lesz, hogy kiderítsd, milyen a vércsoportod. Ez benne lehet valamelyik születési dokumentumodban, vagy anyukád emlékezetében – ha egyik sem áll rendelkezésre, menj el vért adni – így összekötöd a kellemest a hasznossal, és a napi jócselekedeted is letudhatod. Ha erre nincs lehetőséged, kapható a gyógyszertárban vércsoport gyorsteszt is.

A vércsoport szerinti táplálkozásban az ételek a szervezetre gyakorolt hatásuk alapján osztályokba vannak besorolva: a pozitív hatásúak, a semleges hatásúak és a negatív hatásúak. Most a pozitív ételek kerülnek a középpontba, így ha nem látsz valamilyen ételfajtát a vércsoportodnál, az valószínűleg a semleges vagy a kerülendő osztályba tartozik – az élelmiszerek teljes felsorolása nem férne itt el, ezért maradjunk azoknál, amiket mindenképpen fogyasztanod kellene a diéta alatt (és úgy általában).

Mit egyél, ha a te is A vércsoportú vagy?

Az A vércsoportról összességében azt kell tudni, hogy inkább vegetáriánus típus, és a tejtermékek illetve a lisztek nagy részét sem tolerálja jól. Érzékeny emésztőrendszere igen nagy figyelmet követel meg tőle, ám ha mértéktartó a táplálkozásban, nem lehet gond.

Ami mindenképpen fogyasztandó (+): alacsony zsírtartalmú húsok (csirke, pulyka), és a halak egy része (szardínia, ponty, sügér, pisztráng, lazac, csuka, tőkehal). Jó még az olívaolaj, lenmagolaj, tökmag, földimogyoró, lencse, zöld- és feketebab, vörös szójabab, amaránt, hajdina, szója-, zab- és rizsliszt, zöldségek közül pedig főként a hagyma- és répafélék és a zöld zöldségek a legjobbak. A gyümölcsfogyasztást fedezzék sárgabarackból, szederből, áfonyából, ananászból, grapefruitból, fügéből és szilvából. Szintén jó hatással vannak az A vércsoportra a mustár, a gyömbér, a szójaszósz, az italok közül pedig válassza teaként a zöldet, a csipkebogyót, az orbáncfüvet, a ginzenget, és a kamillát. A kávé, a vörösbort és a (+) gyümölcsökből készült levek is illeszkednek a diétába.

Mit egyen a B vércsoport?

A B vércsoportú szervezet jól bánik a tejtermékekkel, köszönhetően rugalmas emésztőrendszerének és erős immunrendszerének. Megfelelő fizikai aktivitás esetén nem hajlamos hízásra.

Ami mindenképpen fogyasztandó (+): vadhús, birka- és bárányhús, nyúlhús, tőkehal, csuka, makréla, tengeri pisztráng, lazac, tokhal, kaviár, sügér, nyelvhal. Bármilyen tejterméket bátran fogyaszthat, viszont jótékony magvak számára nincsenek. Sütni-főzni az olívaolaj a legjobb, hüvelyesekből pedig a legtöbb babfajtát fogyaszthatja (kivéve a feketebabot). A gabonával bánjon óvatosan: csak a köles, zabkorpa, puffasztott rizs, rizskorpa, tönkölybúza, zab- és rizsliszt lehet jó a B-nek. Zöldségek közül a sárgarépa, brokkoli és karfiol, káposztafélék, petrezselyem, paszternák, zöld- és piros paprika, édesburgonya, kelbimbó, padlizsán; gyümölcsök közül pedig a szőlő, ananász, banán, áfonya, szilva hasznos számára. Italokból is válogathat: a (+) gyümölcslevek és a gyömbér-, ginzeng, édesgyökér-, petrezselyem-, borsmenta-, málnalevél-, csipkebogyó-, zsálya és zöld teák mind pozitív hatással vannak egészségére.

Mit egyen a 0-s vércsoport?

Mázlisták, metabolizmusuk természete miatt nemigen kell bajlódniuk alakjukkal. Húsevők és fizikailag aktívak.

Ami mindenképpen fogyasztandó (+): bármilyen hús, kivéve a disznót és a libát. Halak közül a tőkehal, makréla, tokhal, nyelvhal, lazac, szardínia, sügér, csuka, pisztráng, kardhal fogyasztható. Rossz hír azonban, hogy sem a tejtermékeket, sem a tojást nem tűri jól a 0-s. Olíva- és lenmagolajat viszont bátran használjon a konyhában, hüvelyesek közül pedig szintén a legtöbb babféle javallott számára is. A gabonafélékben található glutén egyáltalán nincs jó hatással erre a vércsoportra, ezért ezekkel bánjon finoman. Bátran egyen zöldségeket: articsóka, brokkoli, petrezselyem, fehérrépa, kelkáposzta, piros paprika, édesburgonya, karalábé, vörös-, póré, és fokhagyma, spenót, paszternák, és a tök mind pozitívak, gyümölcsből viszont a fügét és a szilvát részesítse előnyben. Italként válassza a gyermekláncfű-, gyömbér-, hárs-, eperfa-, borsmenta-, csipkebogyó teákat illetve a szódavizet.

Mit egyen az AB vércsoport?

Ez a modern vércsoport érzékeny emésztőrendszerrel rendelkezik, viszont igen jól alkalmazkodik a változó környezeti feltételekhez, immunrendszere igen toleráns.

Ami mindenképpen fogyasztandó (+): bárány- és birkahús, nyúlhús, pulykahús, tengeri halak. A tejterméket jól tolerálják, és kitűnő fehérjeforrás számukra, csakúgy, mint a tojás. A zsíros sajtokat azonban kerüljék. Az AB számára is a legjobb az olívaolaj, magvak közül pedig fogyassza a földimogyorót, a diót és a gesztenyét. Előnyös számára a legtöbb babfajta és a lencse, de a gabonafélék legtöbbjével sincs gondja. Bátran ehet kölest, zab- és rizskorpát, zab-, rozs- és rizslisztet, puffasztott rizst, tönkölybúzát, csírázott búzakenyeret, rozs- és szójaliszt kenyeret. Javasolt minden nap zöldséget fogyasztaniuk: brokkoli, karfiol, fokhagyma, édesburgonya, zeller, kelkáposzta, uborka, paszternák, padlizsán, petrezselyem, tofu. Gyümölcsök közül válogassanak a cseresznye, áfonya, füge, egres, szőlő, grapefruit, kivi, szilva, citrom, ananász közül. Teázzanak sokat: a lucerna-, bojtorján-, kamilla-, gyömbér-, ginzeng, zöld- galagonya-, csipkebogyó-, eperlevél teák mind kedvezőek az AB vércsoport savas szervezetére nézve. A (+) gyümölcsökből bátran készítsenek maguknak leveket, turmixokat!

About the author

Kolozsi Beáta

Hozzászólás

Click here to post a comment

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük